Ryzyko na rynkach finansowych: zarządzanie ryzykiem kredytowym w sektorze bankowym w Polsce

Krystyna Brzozowska
Katedra Finansów Publicznych, Uniwersytet Szczeciński
Brzozowska, Krystyna (Katedra Finansów Publicznych, Uniwersytet Szczeciński)
Financial Market Risks: Credit Risks Management in Banking Sector in Poland
Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej, 2012, vol., nr 96, s. 89-99

Risks are connected to each economy action. Risks in financial markets are mainly important because their occurring can evolve losses or gains. Precise instruments should be used in risk management process to minimize possibilities of occurring losses. In banking sector credit risk play a major role in loan activity. The aim of an article is to indicate an importance of credit risk management in aspect of monitoring of quality of granted loans. An examination is based on analysis of quality of credit portfolio as a share of threat loans in credit portfolio of banking sector in Poland. Results shown an increasing share of bad loans in following years in each group of borrowers with special progress in group of households loans.