The Conceptual Model of Enterprises’ Value Migration

Dariusz Siudak
Lodz University of Technology
Siudak, Dariusz (Lodz University of Technology)
The Conceptual Model of Enterprises’ Value Migration
Model koncepcyjny migracji wartości przedsiębiorstw
Zeszyty Naukowe SGGW, Polityki Europejskie, Finanse i Marketing, 2013, vol., nr 9(58), s. 446-455

migracja wartości model trzech faz migracji wartości przypływ wartości stabilizacja wartości odpływ wartości

value migration three stages of value migration model value inflow value stability value outflow

W artykule podjęto próbę konceptualizacji procesu migracji wartości przedsiębiorstw. Do tego celu wykorzystano zaproponowany przez A. Slywozky’ego model trzech faz migracji wartości, wyróżniając fazę przypływu, stabilizacji i odpływu. Kluczową kwestią jest określenie zakresu fazy stabilizacji wartości, względem wielkości przepływu wartości i czasu jego zaistnienia.

The goal of this article is to conceptualize the process of value migration between companies. It takes advantage of A. Slywotzky’s three stages of value migration model, which specifies the inflow, stability and outflow stages of value migration. The key issue is the discrimination of frames of the stability stage in terms of the volume of value migration as well as its timing.