Koncepcja smart villages w rozwoju obszarów wiejskich

Bartłomiej Trajer1, Marzena Trajer2
1, 2 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Trajer, Bartłomiej (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
Trajer, Marzena; ORCID: 0000-0003-0269-4758 (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
Koncepcja smart villages w rozwoju obszarów wiejskich
Turystyka i Rozwój Regionalny, 2021, vol., nr 15, s. 117-127

inteligentne wioski obszary wiejskie Unia Europejska technologieinformacyjne technologie komunikacyjne innowacje na wsi

W artykule przybliżono stosunkowo nowe zagadnienie inteligentnych wiosek(smart villages), które mają istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno zewzględu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życiana wsi. Społeczność zamieszkująca obszary tzw. inteligentnych wsi wykorzystuje innowacyjnerozwiązania w celu poprawy warunków pracy i życia, opierając się na lokalnych atutach,możliwościach i mocnych stronach obszarów wiejskich. Koncepcja inteligentnych wsi nie zawierajednego uniwersalnego rozwiązania. Opiera się ona na potrzebach i potencjale danegoterytorium oraz na strategii i jest wspierana przez nowe lub istniejące strategie terytorialne.W smart villages kluczowe są technologie, inwestycje w infrastrukturę, rozwój przedsiębiorczości,kapitał ludzki, zdolności i budowanie społeczności. Bardzo ważne jest również zaangażowaniespołeczności lokalnych.