Znaczenie kredytów konsumpcyjnych w rozwoju turystykiw Polsce w okresie pandemii COVID-19

Katarzyna Brodzikowska1, Wioletta Olejniczak2
1, 2 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Brodzikowska, Katarzyna (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
Olejniczak, Wioletta; ORCID: 0000-0001-5184-6776 (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
Turystyka i Rozwój Regionalny, 2021, vol., nr 15, s. 15-23

kredyt konsumpcyjny turystyka portfel kredytowy

Turystyka jest sektorem rynku, w którym istotne znaczenie odgrywają kredytykonsumpcyjne. Ich rola w okresie pandemii COVID-19 uległa zmianie. Celem badań byłorozpoznanie wartości portfela kredytowego w czasie pandemii COVID-19 oraz udziałuw nim przedsiębiorstw turystycznych. Poddano analizie dokumenty z zakresu bankowości,tj.: Raport o stabilności systemu finansowego (październik 2020 r.), Raport o stabilnościsystemu finansowego za I kwartał 2020 roku (wrzesień 2020 r.) oraz sprawozdania wybranychbanków spółdzielczych. Zaprezentowane wyniki pokazały różnice w przyznawaniu kredytówgotówkowych przedsiębiorcom turystycznym przed pandemią oraz w trakcie jej trwania.Znaczące różnice również odnotowano w kontekście średniorocznych poziomów zapytańkredytowych.