Finansowanie działalności banków spółdzielczych poprzez emisję obligacji – uwarunkowania i cele

Bożena Kołosowska1, Michał Buszko2
1, 2 Katedra Zarządzania Finansami, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Kołosowska, Bożena (Katedra Zarządzania Finansami, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Buszko, Michał (Katedra Zarządzania Finansami, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Financing of Cooperative Banks with Bonds Issue – Conditions and Goals
Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej, 2012, vol., nr 97, s. 171-182

Cooperative banks are special local financial institutions responsible for financing of local development and supporting of regional economy. Their operations are usually limited to local governments, agricultural companies, small businesses and local individual clients due to a low level of assets and a lack of proper capital resources. In fact, since 2009 cooperative banks through special bond trading platforms Catalyst run by WSE may issue bonds to domestic and international investors. Thanks to such instruments small cooperative banks may develop their credit activity, restructure their financing structure, improve capital adequacy and get long-term stability of equity.