Przestrzenne zróżnicowanie poziomu przedsiębiorczościw gminach wiejskich województwa łódzkiego

Paweł Dziemdziela1, Krystyna Krzyżanowska2
1, 2 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Dziemdziela, Paweł; ORCID: 0000-0002-0656-8444 (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
Krzyżanowska, Krystyna; ORCID: 0000-0002-4160-6661 (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
Turystyka i Rozwój Regionalny, 2021, vol., nr 15, s. 33-41

przedsiębiorczość województwo łódzkie gmina obszary wiejskie

Celem opracowania było rozpoznanie poziomu przedsiębiorczości w gminachwiejskich województwa łódzkiego, a także wskazanie zależności między wskaźnikiemprzedsiębiorczości a odległością jednostek przestrzennych od ośrodków gospodarczych.Przyjęto, że głównymi ośrodkami gospodarczymi województwa łódzkiego są miasta powiatowe:Bełchatów, Brzeziny, Kutno, Łask, Łęczyca, Łowicz, Łódź, Opoczno, Pabianice, Pajęczno, PiotrkówTrybunalski, Poddębice, Radomsko, Rawa Mazowiecka, Sieradz, Skierniewice, TomaszówMazowiecki, Wieluń, Wieruszów, Zduńska Wola i Zgierz. Wskaźnik przedsiębiorczości zostałokreślony jako liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGONw przeliczeniu na 10 tys. ludności w wieku produkcyjnym. Przyjęta odległość gmin wiejskich odośrodków gospodarczych została wyrażona jako najkrótsze odległości drogowe. Na podstawieprzeprowadzonej analizy stwierdzono, że istnieje statystycznie istotna zależność międzypoziomem przedsiębiorczości w badanych gminach wiejskich województwa łódzkiego a ichoddaleniem od głównego ośrodka gospodarczego – wraz ze wzrostem odległości maleje liczbapodmiotów gospodarczych.