Zmiany stopnia wykorzystania turystycznych obiektównoclegowych w okresie zwalczania pandemii COVID-19w Polsce

Katarzyna Gabryjończyk1, Piotr Gabryjończyk2
1, 2 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Gabryjończyk, Katarzyna; ORCID: 0000-0001-7780-0928 (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
Gabryjończyk, Piotr; ORCID: 0000-0002-8815-9723 (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
Turystyka i Rozwój Regionalny, 2021, vol., nr 15, s. 43-58

turystyka stopień wykorzystania turystycznych obiektów noclegowych ryzyko zmian prawnych obostrzenia pandemia COVID-19

Celem artykułu jest poznanie zmiany stopnia wykorzystania turystycznychobiektów noclegowych w Polsce w okresie zwalczania pandemii COVID-19 (rok 2020)względem lat poprzedzających pojawienie się koronawirusa (2016–2019). Wykorzystanąmetodą badawczą była analiza literatury oraz danych statystycznych publikowanych przezGUS. Zaobserwowane zmiany przedstawiono na tle wprowadzanych i znoszonych w 2020 r.w poszczególnych obszarach życia społecznego i gospodarczego obostrzeń. Uzyskane wynikipozwoliły stwierdzić, że negatywne przekształcenia w zakresie wielkości ruchu turystycznegobyły najsilniejsze w czasie obowiązywania największych restrykcji, z wyraźnie zarysowanymszczytem w pierwszym okresie zwalczania COVID-19. Zaobserwowano także, że zmiany tedotyczyły w większym stopniu zagranicznej turystyki przyjazdowej, sytuacja pandemicznazmieniła zaś wybory turystów krajowych w zakresie czasu i modelu wypoczynku.