Dostęp do informacji finansowej w następstwie zmian wielkości przedsiębiorstw spowodowanych kryzysem COVID-19

Małgorzata Garstka
Jan Kochanowski University in Kielce
Garstka, Małgorzata ; ORCID: 0000-0002-0971-0274 (Jan Kochanowski University in Kielce)
ACCESSIBILITY OF FINANCIAL INFORMATION IN RELATION TO CHANGES IN SIZE OF ENTITIES CAUSED BY THE COVID‐19 CRISIS
Zeszyty Naukowe SGGW, Polityki Europejskie, Finanse i Marketing, 2022, vol., nr 27(76), s. 30-42

MSP informacja finansowa jakość informacji sprawozdanie finansowe

SMEs financial information quality of information financial statement

JEL Classification

M14

Konsekwencje pandemii wirusa Covid-19 dla jakości i zakresu informacji finansowej generowanej przez rachunkowość są złożone. Zakres sprawozdania finansowego oraz obowiązek badania zależą od klasyfikacji jednostek dokonywanej ze względu na ich wielkość. Zakres ten jest węższy dla jednostek małych i mikro. Kryzys może wpłynąć na wielkość podmiotów, a tym samym na ich miejsce w tej klasyfikacji i zakres ujawnianych przez nie informacji. Celem jest wstępna weryfikacja tego czy - jeśli po pandemii nadal będzie takie zapotrzebowanie na informacje jak dawniej, zostanie ono zaspokojone. Dostęp do informacji wiąże się z poziomem bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązaniem problemu braku wystarczającej informacji może być wprowadzenie zmian w kryteriach zaliczania podmiotów do MSP oraz w obowiązku badania sprawozdań finansowych. Zastosowana metodologia to analiza regulacji i wnioskowanie. Pozwoliła ona stwierdzić, że skutki pandemii w postaci rosnącej liczby jednostek mikro i małych mogą ograniczyć dostęp do informacji. Wartością dodaną artykułu jest wskazanie i uzasadnienie potrzeby weryfikacji kryteriów klasyfikacji jednostek.

The consequences of the Covid-19 pandemic on the quality and scope of financialinformation prepared by accounting are complex. The scope of the financial statement and theobligation to audit depend on the classification of units based on their size. The required scope isnarrower for micro and small entities than it is for larger organizations. The crisis may haveinfluenced the size of entities and by that their classification and the scope of information that theyneed to disclose. The goal of this article is to verify whether post-pandemic demands forinformation, assuming it will be the same as pre-pandemic, can be fulfilled. The accessibility ofinformation is connected with the level of security of engaging in business activities. Makingchanges in the criteria of an entity’s inclusion as an SME and in its obligation to audit can be onesolution for the problem of insufficient information. The methodology used in this study is analysisof regulations and deductive reasoning. It showed that the effects of the pandemic, particularly theincrease in the number of micro and small entities, can limit the accessibility of information. Thisarticle contributes to the scientific literature by displaying and justifying the need to verify theclassification criteria of businesses and other entities.