Małe ośrodki miejskie a smart city – wstępna identyfikacja zagadnienia

Karolina Józefowicz
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Józefowicz, Karolina; ORCID: 0000-0003-0613-8572 (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
Małe ośrodki miejskie a smart city – wstępna identyfikacja zagadnienia
Turystyka i Rozwój Regionalny, 2021, vol., nr 15, s. 69-79

małe miasta małe ośrodki miejskie inteligentne miasta inteligentne małemiasta

Koncepcja smart city pojawił się w literaturze w latach 90. XX wieku jako narzędzie,które poprzez zastosowanie w miastach nowoczesnej infrastruktury ma złagodzić generowaneprzez nie problemy, w efekcie dążąc do poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju.W literatury naukowej koncepcja ta koncentruje się przede wszystkim na metropoliach i dużychmiastach, brak jest natomiast badań podejmujących wyeksponowania podejścia smart cityw małych miastach. Celem artykułu jest próba implementacji koncepcji smart city do poziomumałych miast, czyli wyjaśnienia pojęcia inteligentnych małych ośrodków miejskich. Kolejnymaspektem jest wskazanie płaszczyzn, w ramach których w małych miastach przejawiać sięmogą inicjatywy w dążeniu do bycia inteligentnym miastem.